Kristýna Kolenčíková

Narodila se 28. listopadu 1995 v Děčíně. Od roku 2002 bydlí v Jedlič-kově ústavu v Liberci, pravidelně však navštěvuje v rodném městě svou mámu, jejího přítele a mladší-ho bratra. Kristýna je od narození plně imobilní, odkázána na úplnou pomoc druhé osoby. Pohybuje se na elektrickém vozíku, který částečně ovládá levou rukou. Při navolení menší rychlosti dokáže jet sama kam je potřeba. Mimo areál Jedličkova ústavu jezdí pouze s doprovodem dospělé osoby, sama si uvědomuje, že není schopna ovládat svůj elektrický vozík natolik dobře, aby se zde mohla bezpečně pohybovat sama.

Je velice společenská, nezkazí žádnou legraci, je ráda tam, kde se „něco děje“. V pokoji má své věci uspořádané dle svého přání, má přehled ve kterých skříní lze co nalézt. I když je jí někdy těžké kvůli špatné výslovnosti porozumět, zapojuje se ráda do hovoru. Zná své potřeby a umí si o ně říci.

Kristýna si své postižení uvědomuje, ale je s ním v podstatě smířená. Využívá všech možností cítit se jako zdravý jedinec – jezdí s rodinou k moři, na koncerty, do kina apod. Je to zdravě sebevědomá, stále usměvavá dívka, která touží po vztahu se zdravým chlapcem a prožití lásky se vším, co k tomu patří.

Nyní se chystá ukončit druhý ročník obchodní školy v areálu JÚ, pravidelně dochází na rehabilitaci a bazén, taktéž navštěvuje speciální pedagožku i logopedku.

V současné době je nadšená z úspěšného přijetí na střední školu při JÚ v Praze, kde se bude věnovat studiu oboru Sociální činnost.